header

14 Pułk Ułanów Jazłowieckich z Grodziska Maz. - spektakl, inscenizacja

Ułani w Kuklówce

Nieopodal Grodziska Mazowieckiego, w Kuklówce Radziejowskiej, przenosimy się w odległy, niezapomniany świat. W kępie drzew skrywa się dwór z polskich kresów. W tym miejscu ożywają wspomnienia dziadków, kresowiaków.ulani

Nieuprzedzeni przez Andrzeja Dudzieca, stajemy zauroczeni przed wyłaniającym się z kępy drzew gospodarstwem i dachem pokrytym gontem. dworekBryła dworu zamknięta z trzech rogów alkierzami, a naokoło najzwyklejsze gospodarstwo z biegającymi po obejściu indorami puszącymi w nerwach czerwone podgardle i syczącymi gąsiorami. Z małych stajni dobiega rżenie koni, a w stodole kryją się zabytkowe sanie i powozy. Przed wejściem do dworu angielski klomb cieszy oko napisróżnokolorowym listowiem. Nad wejściem napis: „Bóg stworzył Człowieka, Człowiek rodzinę, Rodzina Ojczyznę. Jam Dwór Polski co strzeże Tego mężnie.”

Dwór jest wierną kopią, tego który stał w województwie stanisławowskim.

Odtworzyłam go na podstawie rysunków, które wykonywałam według wskazówek mojej babci – powiedziała Aleksandra Biniszewska, właścicielka dworu.

W tym kresowym klimacie przyjazną przystań znaleźli kawalerzyści z 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich z Grodziska Mazowieckiego. Tu, w bibliotece, odbywają się ich spotkania organizacyjne, a na przylegającym padoku mają możliwość trenować swoje konie i doskonalić sztukę kawaleryjską.


Tutaj właśnie, w tym niepowtarzalnym klimacie polskiego dworu, odbył się spektakl opowiadający wrześniowe dzieje „Jazłowiaków” w marszu na pomoc Warszawie. W rolę pułkownika Edwarda Godlewskiego wcielił się znany aktor Krzysztof Kalczyński (aktualnie grający w takich serialach TV jak „Klan”, oraz w filmie z 2010 roku „Mała matura 1947”).

aktorzy

Rotmistrza Andrzeja Sozańskiego, który po szarży pod Wólką Węglową zastąpił na stanowisku rannego pułkownika Godlewskiego, zagrał młody aktor Jan Staszczyk.

W tym kameralnym spektaklu, w którym nie liczyła się ilość widzów, ale jakość inscenizacji, wystąpili kawalerzyści z 14 PUJ z Grodziska Maz. i Komarowa (SRH 14 Pułk Ułanów Jazłowieckich), koledzy z GRH 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich. Licznie był reprezentowany nasz  Szwadron Radomski 11 Pułku Ułanów Legionowych, gdzie oprócz ułanów były członkinie pododziału PWK, działające w ramach naszego Stowarzyszenia.

razem

Komentarzem opatrzył spektakl radomski historyk, Przemysław Bednarczyk, autor wielu inscenizacji historycznych z okresu Powstania Styczniowego, wojny polsko-bolszewickiej, oraz z „Hubalowych Zaduszek”.

przemek

Opowieść o dziejach 14 Pułku „Jazłowiaków” zakończył słowami: „Dla wielu z tych żołnierzy nagrodą był brzozowy krzyż, a zasługą, dług spłacony Ojczyźnie.”

{flv}grodzisk-Przemek_say{/flv}

Po spektaklu widzowie mieli możliwość obejrzeć inscenizację ataku piechoty na stanowiska niemiecki oraz szarżę kawalerii. Kolejnym punktem programu była musztra paradna kawalerzystów poprowadzona przez Tomasza Szulfera z Radomskiego Szwadronu i pokaz władania szablą i lancą w wykonaniu „Jazłowiaków” z Grodziska Maz. Tak inscenizacja jak i pokazy nagrodzone zostały gromkimi brawami.


- Pragnę podziękować wszystkim występującym dzisiaj – powiedział organizator spektaklu i pokazu kawaleryjskiego, Andrzej Dudziec. – Panu Krzysztofowi andrzejKalczyńskiemu, który grał pułkownika Godlewskiego. Panu Jankowi Staszczykowi, który grał rotmistrza Sozańskiego. Następnie Grupom Historycznym. GRH 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich z Sochaczewa, Stowarzyszenie im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich z Grodziska Mazowieckiego. Szwadron Ziemi Radomskiej 11 Pułk Ułanów Legionowych. Stowarzyszenie Historyczne Pionierzy 40 Pułk Piechoty im. Dzieci Lwowskich z Żyrardowa. Leszkowi Kosmali, pirotechnikowi, którego pracę na pewno państwo słyszeliście. Następnie, tak miłemu człowiekowi, który wprowadził nas w atmosferę tamtych czasów i zakończył pięknym przemówieniem, Przemkowi Bednarczykowi. Oraz państwu, za udział w naszym inscenizacji.

 

Zanim jednak rozpoczęła się część militarna, na tarasie dworu odbyła się prezentacja najnowszej książki Andrzejem Mularczyka, „Każdy żyje jak umie”. Jej fragmenty czytała Halina Rowicka-Kalczyńska. Widzowie mogli również wysłuchać scenki z życia słynnych sąsiadów, Kazmierza Pawlaka i Władka Kargula, stworzonych przed wielu laty, na podstawie rodzinnych pierwowzorów, przez Andrzeja Mularczyka. W ich role wcielili się popularni aktorzy znani najbardziej z serialu „Ranczo”, Sylwester Maciejewski (Kargul) i Bogdan Kalus (Pawlak). 


 

Jacek Lombarski

DSCF5941DSCF6023DSCF6054DSCF6097DSCF6102DSCF6105DSCF6172DSCF6185

DSCF6052DSCF6140

Zapraszamy do galerii

inscenizacja

przygotowanie do inscenizacji

przygotowanie koni

Dworek - Muzem Lwów w Kuklówce

Zdjęcia na Picasa Web Album


{flv}szarza-grodzisk{/flv}

Okładka 1

www.hubalowalegenda.pl

Współpraca

baner